Bemutatkozás

"Alapvető emberi jog, hogy minden gyermek megtanulhassa édesanyjának beszédnyelvét. Ugyanez a jog a játék és a tánc esetében is meg kell illesse gyermekeinket" - írja Tímár Sándor a Néptáncnyelven című könyvének bevezetőjében.

A Szendrey Júlia Általános Iskola néptánccsoportjának újjászervezésekor is ez az elv vezérelt. A táncolás öröme, a fellépések izgalma, a tánc közösséget formáló ereje, melynek én is részese voltam általános iskolás koromban. A hagyományok ápolása különösen nagy szerepet kapott a zenei tagozaton. Továbbadása mindenkinek kötelessége, hogy a mai felgyorsult világban ne menjünk el az értékek mellett.

A Ranolder János Római Katolikus Általános Iskola hetedik tanévét kezdte 2010 szeptemberében. Az intézményt Ranolder János püspök alapította 1872. október elsején, melyben az államosításig irgalmas nővérek tanították a gyermekeket. 1957-ben az iskola Szendrey Júlia nevét vette fel. 2003-ban fogalmazódott meg az az igény a keszthelyi és városkörnyéki polgárok részéről, hogy a patinás intézményben újra katolikus szellemiségű oktató-nevelő munka induljon. Komoly szervezőmunka eredményeként 2004 márciusában került sor az alapító okirat aláírására.

Az intézmény keretein belül működik a Tündérrózsa Gyermek-néptánccsoport, mely 2011-ben ünnepli fennállásának huszadik évfordulóját. A tánccsoport újjászervezése 1991. február 1-jén kezdődött. Az iskolának már korábban is volt néptánccsoportja, de azok néptánctanár hiánya miatt rendre felbomlottak, pedig a zenei tagozaton a néptánc mint kötelező tantárgy már a hatvanas években szerepelt a tanórákon.

Az első évben a csoport létszáma 30 fő volt. A nagycsoportban táncoló gyerekek száma mára már megközelíti a 70 főt, de egyes fellépéseken ez még kiegészül azokkal a táncosokkal is, akik kötelező óraszámban foglalkoznak néptánccal. Velük együtt így több mint 150 gyerek tartozik a tágabb együtteshez. Ez a létszám dunántúli szinten is kimagasló.

Jelentős dátum volt a tánccsoport életében 1992, amikor a zenei tagozaton, az első három osztályban újból órarendbe építve lett kötelező a néptánc. Ezzel sikerült biztosítani a nagycsoport számára a már táncos alapokkal rendelkező utánpótlást.  A heti egy órában a tanulók először az alaplépésekkel ismerkednek meg. Ezekből épülnek fel a népi játékok és az egyszerűbb koreográfiák. Az órákon jut idő a jeles napokhoz kapcsolódó népszokásokra, a népi hangszerek bemutatására, a népmesére és a táncházszerű szabad táncra. A néptánccsoport 2004-ben - mint a Ranolder János Római Katolikus Általános Iskola csoportja - felvette a Tündérrózsa Gyermek-néptánccsoport nevet, melynek az interneten hivatalos weboldala is megtalálható a www.tunderrozsa91.atw.hu címen, melyet szintén önálló erőből folyamatosan frissítünk és aktualizálunk.

Rendszeresen szerepelünk iskolai, városi, városkörnyéki, megyei műsorokon évente mintegy 25-30 alkalommal, ahol számos elismerésben részesült már a csoport. A közel 20 külföldi út során a fellépéseket mindig vastapssal jutalmazta a közönség. Európa városait bejárva a csoport tagjai olyan egyedi helyekre jutnak így el, mely számukra örök életükre emlékezetes marad. Fontos cél, hogy a magyar kultúra gazdagságának üzenetét minél több helyre eljuttassuk a határainkon túlra is. Ezeket a kirándulásokat mindig felhasználjuk a csoportépítés mellett arra is, hogy kisebb–nagyobb kitérőkkel plusz élményekhez jussanak a gyerekek.

Minden évben ellátogatunk Budapestre az Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásárra, hogy a gyerekek eredeti és profi körülmények között ismerkedhessenek a népművészettel. Ezen kívül a legtöbb alkalmat próbáljuk megragadni, hogy a táncosokkal Magyarország hivatásos együtteseinek műsorait élőben tekintsük meg, hogy ott testközelből találkozzanak a gyerekek a néptánc legmagasabb szintű művelésével.

A szerepléseken a tanulók az adott tájra jellemző népviseletet viselik. Ha a viselet szép, szemet és lelket is gyönyörködtet. Ruháink azoknak az anyukáknak, nagymamáknak keze nyomát viselik, akik a szűkös anyagi körülményeink miatt évről évre vállalják, hogy szebbnél szebb öltözékeket varrjanak a gyerekeknek. A csoportból kikerülő táncosok közül sokan táncolnak tovább más együttesben, és érnek el kiemelkedő eredményeket. Büszkeséggel tölt el, amikor volt táncosaim középiskolásként sem hagyják abba a táncot, és a kétévenként Keszthelyen megrendezett Helikoni Ünnepségek díjazottjaiként találkozom velük újra.

A megalakulás óta minden év júniusában kerül sor az év végi önálló műsorra, melyen közel 150 gyerek lép színpadra, hogy bemutassa táncszeretetét és tudását a közönségnek. 2006 óta a műsort egy egész estés táncjátékba foglalva mutatjuk be a Balaton Színházban profi körülmények között. Így született meg 2006-ban az 1100 év meséi című, Magyarország történelmét bemutató produkció, 2007-ben a Széttáncolt cipellők mesejáték Grimm meséje alapján, 2008-ban a Népek hajnalcsillaga előadás az 1848-as forradalom és szabadságharc 160 éves évfordulójára emlékezve. 2009-ben az Európa szívében című műsor keretében az együttes külföldi útjain szerzett tapasztalatok, élmények kerültek színpadra a Kárpát-medencei hagyományokba csomagolva, míg 2010-ben a Vásári forgatag című táncjátékban egy mindenki számára ismert gyerekkori élményt és világot vittünk színpadra.

Mindegyik előadás rendező-koreográfusa ifj. Aradvári László volt, aki általános iskolásként alapító tagja volt az együttesnek, majd 1998-tól kezdve segíti hétről hétre a csoport munkáját. 2008-ban mindketten átvehettük a Zala Megyei Közgyűlés „Zalai Közművelődésért Díj”-át – több évtizede a néptáncban táncosként és oktatóként végzett színvonalas munkáért, a magyar kultúra ápolásáért és terjesztéséért.

A Tündérrózsa Gyermek-néptánccsoport számos olyan nehéz körülmények között élő gyereknek nyújt kitörési lehetőséget, akik a színpadon való szerepléssel, a megszerzett élmények hatására esélyt kapnak a közösségben való érvényesülésre és a magyar kultúra kimagasló szintű ápolására. A mottónk is ezt az elhatározást tükrözi, mely szerint:

 „Nem profi táncosok nevelése a célunk, hanem táncolni szertő EMBEREKÉ!”.

 Aradvári Lászlóné - művészeti vezető